Portfolio programisty

Laptop

Portfolio programisty

Portfolio programisty, czyli zbiór naszych własnych projektów jest bardzo pomocny w kontekście zdobycia pierwszej pracy jako developer. Jeżeli mamy już opanowane fundamenty programowania, wówczas warto pomyśleć o stworzeniu kilku aplikacji, którymi będziemy się mogli pochwalić.  

 

Po pierwsze, już na etapie selekcji CV –  jest to mocny punkt, szczególnie, że często wiele osób nie posiada portfolio. Po drugie – w trakcie tworzenia własnych aplikacji, możemy dużo lepiej zrozumieć różne aspekty programowania. Po trzecie, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz odwołać się do przykładów z własnych aplikacji.

 

Jakie aplikacje do portfolio?

Nie ma tutaj jednej złotej zasady. Z pewnością jednak lepiej postawić na jakość, a nie ilość. Aplikacje mogą być proste, przede wszystkim ważne żeby kod był “czysty”. 

To jakie aplikacje stworzymy pod kątem portfolio zależy również od tego czy chcemy zostać frontend czy backend developerem. Szczególnie w przypadku frontendu, warto pomyśleć o stworzenie strony o sobie – jako wizytówki, gdzie możemy przedstawić projekty, które stworzyliśmy. Tutaj znajdziesz listę pomysłów na aplikacje: https://flaviocopes.com/sample-app-ideas/

Jeżeli masz już jakiś pomysł na aplikację, możesz wesprzeć się jednym z publicznych/otwartych API – https://github.com/public-apis/public-apis 

 

Gdzie publikować kod?

Zdecydowanie polecam Github. Jest dużo innych stron gdzie możemy mieć repozytorium z kodem, ale nie są raczej tak dobre. Co istotne – na Githubie możemy skorzystać z tzw. Github Pages i wrzucić naszą stronę/projekt do sieci za darmo!

 

Co jest istotne przy tworzeniu portfolio?

Zadbaj o jakość kodu, odpowiednie nazwy, commitów oraz opis projektów. Pamiętaj o formatowaniu, usuń zbędne komentarze i unikaj zmiennych typu “blabla” czy “dupa”. 😉 

Oprócz tego – w readme, warto napisać jaki jest cel aplikacji oraz dodać krótką instrukcję jej uruchomienia. Znacznie poprawi to odbiór całego projektu.

 

Budując kolejne aplikacje do portfolio, staraj się żeby były różne i pokazywały inną część Twoich umiejętności. Co istotne – znacznie lepiej mieć 2-3 konkretne projekty, którymi możesz się pochwalić niż 30 byle jakich.

 

Podsumowanie

Portfolio nie jest absolutnie niezbędne żeby dostać szansę na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym, ale znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia. Zbudowanie własnych projektów samo w sobie jest dużą wartością i świetnym polem do nauki. Dzięki temu dużo lepiej poradzisz sobie na rozmowach kwalifikacyjnych.

Back To Top