Przygotowanie do procesów rekrutacyjnych

Studying

Przygotowanie do procesów rekrutacyjnych

W momencie kiedy myślimy już o wysłaniu CV, warto uzupełnić wiedzę teoretyczną i przygotować się pod kątem tego co może nas czekać w trakcie procesów rekrutacyjnych.

Nauka “na pamięć”

Wkuwanie definicji na pamięć mija się z celem. Szczególnie na rozmowie rekrutacyjnej będzie widać czy faktycznie rozumiesz dany temat czy tylko nauczyłeś się tego na pamięć. W związku z tym, bardzo istotna istotna jest praktyka. Dzięki przerobieniu różnych kwestii w kodzie, dużo lepiej je pojmiemy. Oprócz tego, nieliczne rzeczy, które trzeba po prostu pamiętać – zostaną nam w głowie na o wiele dłużej jeśli po prostu sporo programujemy.


Czego uczyć się pod kątem procesów rekrutacyjnych?

Często pierwszym etapem w procesie rekrutacyjnym na stanowiska juniorskie/staże jest test. Czasami są pytania o jakieś konkretne zagadnienie, a czasem to kawałek kodu gdzie trzeba zaznaczyć odpowiedź co się wypisze na ekran. Pomocne jest przerobienie materiałów typu “Java – top 100 interview questions” itp. (oczywiście adekwatnie do technologii, w której się doskonalisz). 

 

Przede wszystkim warto skupić się na fundamentach danego języka, nie zagłębiać się w tematy bardziej zaawansowane/niszowe. Szanse na to, że w trakcie procesu rekrutacji pojawią się najbardziej sztampowe zagadnienia jest dużo większe. Nie ma sensu tracić czas i próbować nauczyć się “wszystkiego”. Liczba potencjalnych tematów jest zbyt duża, więc warto podejść do tego selektywnie.

 

Na niektórych testach mogą pojawić się pytania (prawdopodobnie) dość mocno oderwane od tego czym finalnie zajmowałbyś się w roli programisty np. o sieciach itp. Zdecydowanie prościej w takim wypadku będzie osobom z backgroundem w postaci studiów technicznych. Jeżeli takowego nie masz – nie przejmuj się i postaw na fundamenty stricte wokół programowania.

 

Oprócz nauki samego języka, dobrze zapoznać się z ogólnymi konceptami projektowymi takimi jak: SOLID, KISS, DRY czy YAGNI. Możesz spodziewać, że w trakcie procesu rekrutacyjnego te tematy się pojawią. Co więcej, ich praktyczne zastosowanie jest bardzo istotne i ciężko wyobrazić sobie bez nich “czysty” kod.

 

Podsumowanie

Etap nauki teorii pod testy/rozmowy nie powinien być długi. Praktycznie równolegle możesz zacząć wysyłać CV, cały czas szlifując swoją wiedzę. Skup się tych tematach, które mogą wystąpić w trakcie procesów rekrutacyjnych z największym prawdopodobieństwem. Takie pragmatyczne podejście znacznie zwiększy szanse  na końcowy sukces.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top