FAQ

FAQ, czyli najczęściej pojawiające się pytania:

1. Czy potrzebuję studiów informatycznych żeby zostać programistą?

Nie, obecnie zdecydowana większość firm nie ma takich wymagań, liczy się to co umiesz. Natomiast wiedza z takich studiów jest przydatna i może zapewnić łatwiejszy start w branży.

2. Mam ponad 30 lat. Czy to nie za późno żeby się przebranżowić?

Nie, tak jak w przypadku studiów IT – wiek nie jest barierą. Co do procesu samej nauki – inne doświadczenia, które nabyłeś w życiu mogą okazać się tutaj przydatne.

3. Wszędzie mówi się, że na rynku brakuje programistów, a składam dużo CV i nie dostaję nawet odpowiedzi. Dlaczego?

Brakuje programistów, ale doświadczonych – ze stażem komercyjnym 2 lata i więcej. Jeżeli chodzi o pozycje stażowe/juniorskie – tutaj sytuacja wygląda całkiem inaczej i często na jedno miejsce jest nawet po 100 aplikacji. Co do CV – pytanie czy jest dobrze skonstruowane. W tym artykule opisuję jak zbudować skuteczne CV.

4. Czy warto zapisać się na bootcamp programistyczny?

To zależy. Przede wszystkim bootcamp bootcampowi nierówny – są lepsze i gorsze. Ważnym czynnikiem jest to czy masz jakiegoś mentora, kogoś kto będzie w stanie dać ci wskazówki czy idziesz w dobrym kierunki, sprawdzić kod itp. Kolejnym istotnym czynnikiem jest to czy umiesz się sam zmotywować czy potrzebujesz drugiej osoby. Sam fakt, że zapłaci się za bootcamp – motywuje do tego żeby coś z tego wyszło 🙂 À propos – zwykle bootcampy – nie są tanie – cena tych lepszych to ok. 10 tysięcy złotych.

5. Na jaką stawkę mogę liczyć w pierwszej pracy w roli programisty?

Oczywiście jest to kwestia indywidualna i zależy m.in. od technologii, firmy, miasta itd. Uśredniając – na start możesz liczyć na ok. 4 tysiące “na rękę” miesięcznie. Kwota ta, wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności będzie rosnąć.

6. Ile czasu potrzeba żeby zostać programistą?

Zależy to od takich czynników jak Twoje predyspozycje, obecne umiejętności oraz ile masz czasu. Zakładając systematyczną naukę (po minimum 8 godzin w tygodniu) od zera, po 6-9 miesiącach powinieneś osiągnąć poziom pozwalający na zdobycie pierwszej pracy w roli programisty.

7. Jaki język programowania wybrać na start?

Zależy to od Twoich preferencji, natomiast zdecydowanie polecam naukę bardziej popularnych języków jak np. Java ze względu na dużą ilość materiałów w Internecie oraz liczby ofert na rynku.

8. Nie jestem dobry z matematyki. Czy to mnie dyskwalifikuje z bycia programistą?

Nie. Chyba, że zamierzasz zajmować się bardzo specyficznymi działami programowania. W 80% znajomość podstawowych operacji jak dodawanie, dzielenie, potęgowanie jest wystarczające.

9. Skąd mam wiedzieć kiedy będę gotowy na rozsyłanie CV/rozmowy kwalifikacyjne?

Kiedy jesteś już w stanie samodzielnie zrobić proste aplikacje, potrafisz odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące wybranego języka programowania, wówczas można o tym myśleć. Proces rekrutacji będzie dla Ciebie najlepszym papierkiem lakmusowym. Przekonasz się na ile Twoja wiedza jest warta w konfrontacji z testami/rozmowami kwalifikacyjnymi ewentualnie w jakich obszarach potrzebujesz jeszcze się doszkolić.

10. Od czego zacząć naukę programowania?

Na start polecam naukę podstaw HTML + CSS, zrobienie prostej strony i sprawdzenie czy w ogóle programowanie jest dla nas ciekawe. Następnie wybranie języka programowania, w którym będziemy chcieli się doskonalić np. Java, Python, JavaScript. Co do szczegółów – krok po kroku opisuję to w tym artykule.

11. Czy język angielski jest niezbędny, aby zostać programistą?

Praktycznie tak, chociaż na poziomie + – B1. Przede wszystkim, prawie w każdej firmie kod pisze się po angielsku, do tego większość dokumentacji technicznej jest właśnie w języku. Oprócz tego szukając odpowiedzi na problem który napotkamy na swojej programistycznej ścieżce mamy 100 razy większe szanse żeby znaleźć ją po angielsku. Większość dobrych kursów/materiałów też jest w języku Shakespeare. Na koniec – w dobie pracy zdalnej i międzynarodowych zespołów – angielski staje się must have.

Back To Top