CV programisty

CV

CV programisty

Mając już zestaw fundamentalnych umiejętności oraz portfolio, warto pomyśleć o aplikowaniu do firm. Jak zbudować CV programisty, które będzie skuteczne?

 

Skuteczne CV

Pamiętaj, że aplikujesz na stanowisko programisty. Informacje, że masz prawo jazdy itp. są mało użyteczne. Przede wszystkim skup się na swoim doświadczeniu w programowaniu. Warto wymienić języki, technologie i narzędzia których się nauczyłeś. Oprócz tego, bardzo ważnym punktem będzie Twoje portfolio aplikacji. Pamiętaj żeby opisać każdy projekt chociaż jednym zdaniem oraz dodać linki do kodu. Jeśli masz stronę o sobie – oczywiście dodaj w CV odnośnik do niej. 

Sekcja o hobby nie jest must-have, ale dobrze ją dodać. Pokażesz się z innej strony, a może akurat rekruter przeglądający CV ma podobne zainteresowania. Oprócz tego, już na etapie rozmowy rekrutacyjnej czasami ktoś zada o to pytanie. Dzięki temu cała konwersacja będzie bardziej naturalna co sprawi, że “lepiej wypadniesz”.

Warto w CV zamieścić krótkie podsumowanie o sobie, gdzie bardzo zwięźle można opisać swoją historię z nauką programowania i motywacja jaka Tobą kieruje.

 

Last, but not least – pamiętaj o odpowiednim, schludnym formatowaniu. Postaraj się zmieścić całe CV na jednej, stronie, maksymalnie dwóch. Zastanów się jaki dokument byłby dla Ciebie bardziej czytelny gdybyś to Ty był rekruterem. Ponadto, plik powinien być w formacie PDF i posiadać odpowiednią nazwę np. {Imię} {Nazwisko} CV. Warto dodać także zdjęcie. Statystycznie, takie aplikacje mają dużo większe szanse na pozytywną weryfikację. 

 

Gdzie aplikować?

Przede wszystkim warto aplikować na oferty odpowiednie do naszego doświadczenia. Jeżeli gdzieś jest wymagane komercyjne doświadczenie powyżej roku, nie jest to dla nas dobry target. Skup się na ofertach stażowych/juniorskich.

 

Co do tego gdzie szukać ofert pracy, warto właściwie wszędzie tj. portale pracy (JustJoinIT, NoFluffJobs, pracuj.pl i inne), grupy na Facebooku, bezpośrednio na stronach firm czy też wpisując w google frazę typu “java staż kraków”.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na początku nie można wybrzydzać, celem jest dostanie się gdziekolwiek na pozycję programisty. Na start najważniejsza nie jest wysokość wypłaty, a możliwość nauki. Na szczęście czas bezpłatnych staży minął już (chyba) bezpowrotnie. Oprócz tego, pamiętaj że nie musisz spełniać wszystkich kryteriów z ogłoszenia od A do Z (szczególnie tych z części nice to have). Natomiast jeżeli jest to absolutnie fundamentalna umiejętność na dane stanowisko (np. podstawy Javy na stanowisko Junior Java Developer), a Ty jej nie posiadasz – pomiń tą ofertę.

 

Odnośnie staży – z reguły nie są to oferty publikowane na portalach z pracą, firmy nie muszą tego dodatkowo promować, gdyż i tak zwykle ilość chętnych jest ogromna. Dla przykładu, na staż do Comarchu w 2019 zgłosiło się ponad 4000 osób (przyjęto ponad 300). 

 

Na start, spróbuj wysłać CV do 20-30 firm i zobacz co się wydarzy. Jeżeli nie będzie żadnych pozytywnych odpowiedzi, popraw CV i próbuj dalej. Do skutku 🙂 

 

Podsumowanie

Dobre CV powinno być przejrzyste i zawierać:

  • Zdjęcie
  • Podsumowanie
  • Listę umiejętności związanych z programowaniem
  • Portfolio
  • Hobby

Upewnij się, że zanim zaczniesz wysyłać CV, zawarłeś w nim powyższe punkty. Często nie dostaniesz żadnej odpowiedzi lub będą one negatywne. Istnieje jednak spora szansa, że z kilku firm dostaniesz zaproszenie na rozmowę albo zadanie (test) do rozwiązania. Wtedy wszystko będzie już w Twoich rękach.

Back To Top