Czy programowanie jest dla mnie? 🤔

Man thinking

Czy programowanie jest dla mnie? 🤔

Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie 😎

Cytując jednego z bohaterów słynnej polskiej komedii: „Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić? A potem zacznij to robić.” Świetna rada, ale jak ustalić „czy programowanie jest dla mnie?” Jeżeli lubisz siedzenie przy komputerze, rozwiązywanie zagadek, a do tego jesteś osobą wytrwałą i umiesz podejść do problemów analitycznie, a do tego praca z ludźmi nie jest Ci straszna – wówczas jest duża szansa, że tak. Oprócz tego, zdecydowanie zalecam chociaż w małym stopniu przekonać się w praktyce jak to jest programować, zanim (o ile w ogóle) wydamy pieniądze na kursy/bootcampy itp. Najpierw zastanów się też czy…

Umiesz rozwiązywać problemy?

Jest to bodaj najważniejsza umiejętność w sztuce programowania. Nawet jeżeli nauczysz się składni języka to i tak kwestia tego czy będziesz potrafił to zastosować w kontekście danego problemu. Mogą to być wyzwania różnego rodzaju, od napisania nowej funkcjonalności aplikacji, poprzez naprawę błędów czy zmianę obecnego sposobu działania jakiejś części. Czasem przypomina to śledztwo i sprawdzenie różnych tropów. Nieraz siedziałem nad takimi “problemami” do późnej nocy, szukając rozwiązania. Satysfakcja, gdy się w końcu uda je znaleźć, jest bezcenna. Jeżeli masz w sobie żyłkę detektywa, to jest to bardzo przydatne. Co ciekawe, na wiele dobrych pomysłów wpadamy nie będąc przy komputerze, a np. na spacerze, pod prysznicem itp. Wtedy na spokojnie możemy ułożyć to sobie w głowie i przemyśleć dane zagadnienie. 

Nie poddajesz się po pierwszych niepowodzeniach?

Zazwyczaj idealne rozwiązanie nie przychodzi nam do głowy od razu, tylko potrzeba trochę czasu. Tak jak wspomniałem, nieraz może to się wydłużać i wtedy liczy się nasza wytrwałość. Szukając odpowiedzi na różne pytania przeszukamy Internet wszerz i wzdłuż. Czasem na końcu okaże się, że rozwiązanie było dużo prostsze niż sądziliśmy bądź wystarczyło podejść do problemu z innej strony. Wówczas będziemy wyglądali tak:

 

Lubisz pracę z ludźmi (z wzajemnością 😅)?

Czasy “piwnicowych” programistów minęły bezpowrotnie. Obecnie duża część pracy developera to rozmowa m.in. z zespołem, klientem, managerem itd. Dobra komunikacja pozwala na efektywną pracę nad projektami. A propos – bardzo prawdopodobne, że trafisz do firmy gdzie (przynajmniej) część rozmów będzie w języku angielskim. Jest to bardzo istotne, żeby umieć się “dogadać”. Dlatego też, już na etapie rozmów kwalifikacyjnych jest to dość skrupulatnie sprawdzane. Generalnie dzięki właściwej komunikacji będziesz w stanie dobrze się zaprezentować, przekonać innych do swoich pomysłów czy też uniknąć pracy “na marne” poprzez upewnienie się, że dobrze rozumiesz założenia aplikacji/zadania. Poniżej obrazek jak to może wyglądać jeśli komunikacja będzie kiepska 👇🏻

Just do it * 

Koniec końców, tego czy programowanie jest dla Ciebie, dowiesz się, tylko wtedy, jeśli spróbujesz. Istotne jest żeby wystartować “mądrze”, ponieważ zabranie się do nauki kodowania ze złej strony, może spowodować, że się “sparzymy” i stwierdzimy, że to nie dla nas. Zamiast zaczynać od próby stworzenia bardzo skomplikowanych aplikacji np. drugiego Facebooka 🙃- na start polecam zrobienie prostej strony internetowej (używając HTML + CSS). W dalszej kolejności zrobienie prostych programów np. obliczający wartość współczynnika BMI lub prymitywny kalkulator. Zwykle po takim etapie (ok. miesiąc w miarę regularnej nauki) będziesz czuł czy to jest “to” i chciałbyś to robić na co dzień. 

 

Podsumowanie

Być może okaże się, że programowanie nie jest dla nas i wtedy warto rozważyć inne ścieżki. Jeżeli koniecznie zależy Ci na branży IT – zostają takie alternatywy jak np. tester, UX lub UI designer, scrum master, product owner czy wiele innych. Droga do nich może być nawet łatwiejsza niż do zostania programistą. Ewentualnie zrób sobie przerwę i kolejne podejście do nauki programowania zacznij np. za pół roku. Pamiętaj, że na programowaniu się świat nie kończy i lepiej nie robić tego “na siłę”.

 

Jeżeli jednak po krótkim rozeznaniu uważasz, że programowanie jest ciekawe i daje Ci satysfakcję – jesteś na dobrej drodze. Zwykle początki wiążą się też z częstą frustracją gdzie nie wiemy jak sobie poradzić z danym problemem i zderzamy się ze ścianą. Wówczas warto dopytać o to zagadnienie osoby bardziej doświadczone, a w międzyczasie skupić się na jakiejś innej części, gdzie nic nas nie blokuje. Wychodzi też tutaj wcześniej wspomniana wytrwałość. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości czy w ogóle warto próbować – zapraszam do działu FAQ, gdzie odpowiadam na najczęściej zadawane pytania i przy okazji obalam kilka mitów 🙌🏻

* zbieżność z hasłem reklamowym globalnej marki sportowej przypadkowa 😉 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top