Co trzeba umieć, żeby dostać pierwszą pracę jako programista?

list

Co trzeba umieć, żeby dostać pierwszą pracę jako programista?

Wiele osób, które próbują zostać programistą przyznaje, że jednym z największych wyzwań jest brak świadomości o realnym stanie wiedzy. Wiąże się to z tym, że nie mają pojęcia co trzeba potrafić i kiedy będą na takim poziomie, na którym jest sens aplikować do firm.

 

Jakie umiejętności są niezbędne na pozycje juniorskie/stażowe?

  1. Główna technologia czyli np. Java, Python, JavaScript itp.

  2. W przypadku backendu – SQL/bazy danych. W przypadku frontendu – HTML/CSS (backendowiec też powinien chociaż kojarzyć podstawy) oraz framework typu React.js/Vue.js/Angular.js

  3. Git

  4. Dobre praktyki programistyczne (DRY, SOLID, KISS itp.)

  5. Protokół HTTP/REST API

  6. Język angielski w stopniu komunikatywnym (+ – B1)

  7. Umiejętność rozwiązywania problemów

  8. Kompetencje miękkie

Frameworki Spring pod Javę czy Django pod PHP itp. – fajnie znać, ale to bardziej “nice to have”. To samo odnośnie pisania testów. Generalnie warto trochę poczytać, ale nie poświęcać na to za dużo czasu. Są to ważne kwestie, ale w kontekście zdobycia pierwszej pracy jako programista:

  1. Jeżeli pojawią się w trakcie procesu rekrutacji to raczej jako poboczne wątki

  2. Zrozumienie tych tematów jest ciężkie w warunkach domowych projektów, lepiej skupić się na podstawach języka i wykorzystać czas na naukę jak najbardziej efektywnie. 

Co do poziomu znajomości powyższych zagadnień z listy – powinien pozwalać na samodzielne tworzenie względnie prostych aplikacji np. program wykonujący zapytania do jakiegoś API i zapisujący dane do bazy . 

 

Przypomnę, że posiadanie reprezentatywnego portfolio z własnymi projektami znacznie zwiększy szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji 🚀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top