Jaki język programowania wybrać?

Programming languages

Jaki język programowania wybrać?


Dużo osób, które myślą o zostaniu programistą, zastanawia się, jaki język programowania wybrać? W tym wpisie podpowiem jak to zrobić. Artykuł skierowany jest do tych, których chcą zdobyć pierwszą pracę w roli programisty.

 

Popularność języka

Przede wszystkim trzeba spojrzeć na to, w jakich technologiach jest najwięcej oferty pracy (a w szczególności na pozycje juniorskie/stażowe). Od wielu lat króluje Java, natomiast często można spotkać ogłoszenia również dla JavaScript, Pythona, PHP, czy C#. 

 

Kolejnym z plusów dużej popularności języka, jest także ogromna ilość materiałów czy odpowiedzi na często spotykane problemy w danej technologii. Wokół tego powstają potężne społeczności – czy to w postaci grup dyskusyjnych w Internecie czy też regularnie organizowanych eventów.

 

Ucząc się jakiegoś niszowego języka, nasze szanse na zdobycie pierwszej pracy są mniejsze. Jeżeli ktoś chce iść w tym kierunku, warto najpierw poznać bardziej popularne technologie, a dopiero potem zacząć naukę tych rzadziej używanych.

 

Język programowania a specyfika pracy

W zależności od tego, czym chcesz się zajmować jako programista, możesz już teraz wybrać odpowiedni język programowania. Poniżej kilka przykładów.

 

Aplikacje webowe:

Frontend – JavaScript (React.js/Vue.js/Angular.js)

Backend – Java, Python, Ruby, PHP, #C, JavaScript (Node.js)

 

Aplikacje mobilne

Android – Java/Kotlin

IOS – Swift

 

Gry – C++, C#

AI – Python

Mikrokontrolery, systemy embedded – C

 

Pamiętaj o tym, że wybór pierwszego języka programowania nie musi determinować Twojej całej przyszłej kariery programisty. Migrowanie pomiędzy różnymi technologiami jest czymś często spotykanym. Pozwala to m.in. na poznanie programowania z różnych perspektyw i jest niezwykle cennym doświadczeniem.

 

Poziom trudności języka

Co do poziomu wejścia/trudności danego języka – to w dużej mierze jest to kwestia indywidualna i każdy może mieć inne odczucia. Wiele konceptów w programowaniu jest bardzo podobnych, niezależnie od języka. Opanowując jedną z technologii (język) chociaż w stopniu przyzwoitym, dużo łatwiej będzie nam przyswoić kolejny. Niemniej jednak, na początek polecam naukę w kierunku pisania aplikacji webowych.

 

Język programowania a zarobki

Wybór języka programowania, bo obecnie są w nim (średnio) największe zarobki jest kiepskim pomysłem. Przede wszystkim stawki te zmieniają się dynamicznie i jeżeli za kilka lat będziesz już np. regular developerem – sytuacja na rynku pracy może wyglądać całkowicie inaczej. Generalnie jeżeli chodzi o pozycje juniorskie/stażowe – zarobki niezależnie od technologii są do siebie zbliżone. Skup się przede wszystkim na rozwoju, a pieniądze (wraz ze wzrostem umiejętności) przyjdą same.

 

Czy warto uczyć się wielu języków programowania naraz?

Skup się na jednym języku, a w przypadku backendu dodaj do tego SQL. Lepiej znać jedną technologię dobrze, niż kilka byle jak. W znakomitej większości ofert juniorskich wymagana jest przede wszystkim znajomość głównej technologii (języka), a pozostałe są często traktowane bardziej jako mile widziane.

 

Podsumowanie

Nie spędzaj za dużo czasu na wyborze “idealnego” języka. Przede wszystkim przejdź do praktyki i sprawdź czy dana technologia Ci pasuje. Jeśli nie, spróbuj kolejnej. Pamiętaj, że największe szanse na zdobycie pierwszej pracy w roli programisty daje Ci nauka tych najbardziej popularnych języków. Jak już zostaniesz developerem, będziesz miał potem duże pole wyboru co do dalszej ścieżki rozwoju. Oprócz tego lepiej będziesz rozumiał świat programowania i w sposób bardziej świadomy dokonasz wyboru nauki kolejnych technologii.

Back To Top