Czy można zostać programistą po 30?

Programista od zera

Czy można zostać programistą po 30?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można zostać programistą po 30 roku życia? Tak! Do zostania programistą nie potrzeba studiów w tym kierunku (choć na pewno dają dobre fundamenty), wszystkiego co potrzebne możemy nauczyć się w domu. Finalnie najważniejsze, jest to co umiemy. Obecnie w Internecie jest mnóstwo materiałów/kursów i innych źródeł wiedzy, które pozwolą nam zdobyć wystarczające umiejętności. 

Jakie potencjalne przeszkody widzą osoby, które w tym wieku myślą o przebranżowieniu i spróbowaniu swoich sił w programowaniu?

 

Pracodawcy chcą zatrudniać na stanowiska juniorskie/stażowe tylko “młodych” ?

Oczywiście statystycznie takich osób jest więcej, ale firmy nie zamykają się tylko na nich. Coraz częściej po 30-stce dochodzi do prób przebranżowienia i nie jest to czymś rzadkim czy dziwnym.

 

Pracuję, mam dzieci i brak mi czasu na naukę. Co robić?

Wiadomo, że w tym wieku często ma się już różne zobowiązania i nie można pozwolić sobie na poświęcenie całych dni na naukę programowania. Wówczas trzeba sobie tak zorganizować czas, aby znaleźć minimum te kilka godzin tygodniowo.

 

Rozpisz sobie cały swój tydzień, pomyśl kiedy masz “okienka” na naukę. Ucz się kiedy tylko możesz, np. w tramwaju, pociągu itp. Natomiast pamiętaj, żeby nie przesadzić i nie zaniedbywać zdrowia/rodziny/przyjaciół itd.

 

Jeżeli masz odłożone trochę środków i już jesteś zdecydowany na 100% na zostanie programistą, a czasu wciąż brak – możesz rozważyć rezygnację z obecnej pracy na rzecz nauki “na pełny etat”. Oczywiście jest to ryzykowna opcja, nie dla każdego. Natomiast prawdopodobnie najszybsza, a do tego mając dużą motywację możemy robić błyskawiczne postępy.

 

Czy w tym wieku (po 30-stce) jestem w stanie nauczyć się programowania?

Jak najbardziej, wiek nie jest tu przeszkodą. Co więcej – dzięki innym różnym doświadczeniom być może nawet łatwiej będzie Ci nauczyć się programowania, np. mój znajomy który był architektem odnalazł sporo podobieństw do programowania i cały proces przebranżowienia poszedł mu bardzo sprawnie. Generalnie jest kilka istotnych przesłanek odnośnie tego czy to dla Ciebie dobra droga. Zachęcam do przeczytania artykułu o tym “Czy programowanie jest dla mnie?” 


Mam kredyt itp., a w swojej obecnej pracy zarabiam więcej niż Junior Developer. Jak to pogodzić finansowo?

Warto pomyśleć kreatywnie czy byłbyś w stanie jakoś sobie “dorabiać” po godzinach kiedy już zaczniesz pracę jako stażysta/junior developer. Zwykle, szansę na istotną podwyżkę zarobków ma się po około roku pracy jako komercyjny programista. Zakładając, że masz zobowiązania, które faktycznie byłyby dla Ciebie problematyczne w przypadku obniżki zarobków względem obecnej pracy – pomyśl wcześniej czy masz plan jak przetrwać ten okres. Być może na jakiś czas będzie trzeba obniżyć poziom życia. Czasami warto zrobić  krok w tył, aby potem zrobić dwa kroki w przód.

 

Czy mam jakieś atuty względem młodszych osób?

Zapewne tak, prawdopodobnie dzięki różnym doświadczeniom jesteś bardziej ogarnięty “życiowo” i lepiej odnajdziesz się już np. na etapie rozmów kwalifikacyjnych. Oprócz tego, czasami wiedza zdobyta w jakiejś innej branży może przydać się w kontekście projektów w roli developera np. praca w finansach a pisanie aplikacji związanej z tym tematem. Wówczas programista często musi uzupełniać swoją wiedzę w tym zakresie, aby być w stanie napisać odpowiedni kod – spełniający założenia biznesowe.

Jaka jest Twoja motywacja?

Jeżeli jedynym aspektem są kwestie finansowe (plus inne benefity) – prawdopodobnie daleko w ten sposób nie zajedziesz. Nawet gdyby udałoby Ci się zostać programistą, istnieje wówczas duże ryzyko, że szybko się wypalisz lub nie będziesz robił oczekiwanych postępów. Nie twierdzę, że każdy developer musi być pasjonatem, ale na dłuższą metę trzeba to choć trochę lubić i uważać za ciekawe. Praca programisty jest dość specyficzna i nie dla wszystkich. Ponownie odsyłam do przeczytania artykułu o tym “Czy programowanie jest dla mnie?” 

Jeżeli odpowiedź na to pytanie brzmi “Tak” – nie zwlekaj i po prostu zacznij programować. Przekonaj się czy to dla Ciebie. Początki nie są łatwe, ale im dalej w las, tym staje się to ciekawsze, a do tego potrafi to dać naprawdę dużo satysfakcji.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz zostać programistą, to nieważne czy masz 20, 30 czy 40 lat. Zakładając, że masz odpowiednie predyspozycje, zdobycie pierwszej pracy w roli programisty to tylko kwestia dobrego podejścia, czasu oraz wytrwałości. 

 

Na pewno nie jest to łatwe. Gdyby tak było, problem z odpowiednią ilością programistów na rynku by nie istniał. Natomiast wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów, a z każdym rokiem, zwiększa się luka między popytem na nich a ich podażą.

 

Mam nadzieję, że wskazówki, które znajdziesz na moim blogu pomogą Ci zostać programistą. Jeżeli wciąż masz wątpliwości co do tego czy możesz zostać programistą po 30-stce – zadaj pytanie poniżej w komentarzu 🙂

 
Back To Top