Nauka programowania od zera

Steps

Nauka programowania od zera

HTML & CSS 

Nauka programowania od zera? Jak zacząć? Na start polecam zapoznanie się z podstawami HTML + CSS, co wprowadzi nas w świat programowania. Warto wiedzieć, że HTML i CSS nie są językami programowania. HTML to język znaczników, a CSS to kaskadowy arkusz stylów. A do czego służą w praktyce jeżeli chodzi o tworzenie stron internetowych? Wyobraź sobie, że HTML to szkielet/fundamenty a CSS to wykończenie i wymalowanie domu 🙂 


 

Od czego zacząć?

Najlepiej zrobić jakąś prostą stronę o tematyce która nas interesuje np. rowery, psy, muzyka itd.  Jako edytor kodu do HTML i CSS można użyć Sublime Text

Fantastycznym wprowadzeniem do HTML i CSS są filmy Mirosława Zelenta na Youtube na kanale Pasja Informatyki

 

Nie ma potrzeby wrzucania strony do Internetu, na tym etapie naszym celem jest tylko nauka HTML i CSS. Jeżeli już udało się nam się stworzyć stronę i jesteśmy usatysfakcjonowani rezultatem naszej pracy, warto zacząć naukę wybranego przez nas języka głównego programowania np. Java, JavaScript, Python, PHP, C#

 

Hello World

Standardowo pierwszym programem, który tworzy każdy programista jest tzw. Hello World, czyli najprostsza aplikacja wypisująca zwrot “Hello World!”. Daje to duże poczucie satysfakcji. Niemniej jednak, na początku przygotuj się na wiele frustrujących momentów, w których nie będziemy wiedzieli co zrobić dalej. Jest to normalny proces przez, który musi przejść właściwie każdy adept sztuki programowania.

 

Umiem zrobić Hello World – co dalej?

Mając już opanowane budowanie/uruchamianie aplikacji w danym języku – warto zacząć naukę podstaw wybranego języka – takich tematów jak pętle czy typy danych. Przede wszystkim postaw na praktykę i staraj się jak najwięcej programować wykonując mini-aplikacje.

 

Bardzo istotne jest umiejętne korzystanie z Google. Prawdopodobnie na 99% problemów, które napotkasz w trakcie nauki programowania – znajdziesz odpowiedź w Internecie. Nawet w pracy doświadczonego programisty całkiem normalne jest szukanie “wsparcia” w sieci.

 

Weryfikacja planu

Po okresie kilku tygodni od startu, należy się zastanowić czy programowanie nas ciekawi, czy czujemy, że to coś dla nas. Jeżeli nie, to brnięcie w dalszą naukę może nas tylko bardziej frustrować. Ewentualnie warto pomyśleć nad innymi alternatywami – może pójść w kierunku grafika/UX designera albo testera? A być może wydaje nam się, że programowanie jest ok, tylko dany język nam “nie podszedł”. Wówczas zalecam spróbowanie innego, a po kilku tygodniach weryfikacja tego pomysłu.

 

Podsumowanie

Najważniejsze to wystartować i zacząć pisać kod. Sam szybko przekonasz się czy to coś dla Ciebie. Początkowa nauka to bardziej zabawa i oswojenie z samym programowaniem. Jest to dobra baza wyjściowa do dalszej nauki i pogłębiania wiedzy. 

 
Back To Top